Milli Bilgisayar Güvenliği Günü Kutlu Olsun

Ülkemizde çok fazla bilinmeyen, bilinmediği içinde kutlanamayan bir gün bugün.  🙂

Yani, Milli Bilgisayar Güvenlik Günü.

Aslında bugün, 1988 yılında internetin öncüsü olan Arpanet’e yapılan ve bağlı olan bilgisayarların %10’una zarar veren bir saldırıyı takiben ortaya çıktı.

Milli Bilgisayar Güvenliği Günü, siber güvenlik sorunları hakkında farkındalığı artırmak için tasarlanmıştır. Ayrıca insanların çevrimiçi ve çevrimdışı güvenliğini korumalarına yardımcı olur.

Örneğin, birçok kişi parolaları yeniden kullanır, ancak bu kişilerin önemli bir kısmı parolaları yeniden kullanmanın, bir bilgisayar korsanının kredi kartı numaralarına erişme olasılığının, aksi takdirde olduğundan daha yüksek olduğu anlamına geldiğini bilmeyebilir. Parola güvenliği en iyi uygulamalarını gözden geçirmek için zaman ayırmak, bireylerin güvenliği ihlal edilmiş kredi kartlarından ve diğer istenmeyen senaryolardan kaçınmasına yardımcı olabilir.

1988 yılından bugüne geldiğimiz süreçte tek problemimizin kredi kartı ve parolalarımız olmadığını, dijital bir dünyanın her geçen gün büyümesi ve bizlerin dijital ortamlarda ayak izlerimizi çoğalttığımız bugünlerde etkisini ve önemini daha fazla hissetmemizi sağlıyor.

Pandemi sebebi ile çalışma ortamımızı yalnızca iş yerlerimizle sınırlamayıp, “internet olan her yer” olarak değiştirdiğimiz bugünlerde, çalışanların iş cihazlarını kişisel sebepler için veya bunun tersi için kullanabildiğine yakından şahit oluyoruz.

Sonuç olarak; internetin ilk günlerinden, yaşamımızın her alanına girmiş olduğu 30 Kasım 2021’e geldiğimiz bu süreçte siber güvenlik bilincini geliştirmek her zamankinden daha önemli.

Kişisel olarak aldığımız önlemlerin bizi, aile fertlerimizi, çalıştığımız kurum ve kuruluşları doğrudan etkilediğini unutmayalım.

Güvenli günler.

Gökay Düzay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.